rodzaje kickboxingu

Rodzaje walki w kick-boxingu

Kick-boxing jest bogatym sportem, jeśli chodzi o rodzaje formuł walki. Każda z nich ma odrębną specyfikę i wymaga odpowiedniego przygotowania. Najlepsi zawodnicy potrafią wszechstronnie walczyć w każdej z nich.

rodzaje kickboxingu

Są dwie drogi, które uważa się za powstanie kick-boxingu. Pierwsza mówi o tym, że kick-boxing powstał‚ jako połączenie tradycyjnych stylów walki – karate, kung fu, taekwondo i popularnego boksu. Chciano rywalizować w pełnym kontakcie i używać mocnych ciosów bokserskich wraz z zaawansowanymi kopnięciami ze stylów wschodnich. Początkowo kick-boxing nosił nazwę full contact karate.

Jako drugą drogę powstania kick-boxingu niektórzy uważają tradycyjny boks tajski, z którego to wywodzą się pierwotnie wszystkie techniki walki obecnego kick-boxingu. 

W Ameryce zapoczątkowano rywalizację w ringu na zasadach kick-boxingu.

Wracając do rodzajów kickboxingu, początkowo były to dwie, trzy formuły walki: semi contact (pointfighting), full contact i ew. light contact.

Semi contact (pointfighting) – walka przerywana rozgrywająca się na macie (planszy). Po każdym trafieniu sędziowie przerywają walkę i przyznają punkty. Walka charakteryzuje się szybkością, precyzją i wymaga doskonale opanowanej techniki ciosów i kopnięć. Im bardziej zaawansowana technika, wykonana jest prawidłowo – tym więcej punktów się otrzymuje. Z założenia techniki miały być wykonywane z kontrolowaną siłą. Jednakże przy pełnej prędkości wykonywanych technik nie jest to do końca weryfikowalne. Ciosy i kopnięcia zadawane są powyżej pasa. Pozycja walki jest bardziej boczna, względem innych formuł walki.

 

Full contact (tradycyjny) – walka ciągła rozgrywająca się w ringu. Punktowane są ciosy i kopnięcia powyżej pasa, które robią wrażenie na przeciwniku. W tej rywalizacji knockout kończy walkę.

 

Light contact – walka ciągła rozgrywająca się na macie lub w ringu. Punktowane są ciosy i kopnięcia powyżej pasa. Siła ciosów i kopnięć musi być kontrolowana. Niedopuszczalne jest knockoutowanie.

 

Rywalizacja w kick-boxingu rozwinęła się o kolejne formuły walki, umożliwiając zawodnikom “twardszą rywalizację.

Low kick full contact – walka na identycznych zasadach co full contact plus dodatkowo możliwe są niskie kopnięcie w udo (low kick).

Kick light – walka na identycznych zasadach co light contact plus dodatkowo możliwe są niskie kopnięcie w udo (low kick).

K1 – walka na identycznych zasadach co low kick plus dodatkowo możliwe są uderzenia kolanem.

Muay thai – tradycyjny boks tajski umożliwia pełen zakres ciosów i kopnięć z wykorzystaniem rąk, nóg, kolan i łokci. Bardzo rozwinięta walka w klinczu z pracą kolanami. Najbardziej wszechstronna formuła walki “w stójce” z bogatą oprawą Przed walką wykonywany jest taniec szacunku wai khru.

                                                 

W naszym klubie skłaniamy się do rywalizacji na zasadach tradycyjnego kick-boxingu czyli semi, light i full contact, a także do rywalizacji low kick, kick light.

Bogata oferta możliwości jaką daje kick-boxing powoduje, że każdy w tym sporcie walki znajdzie coś dla siebie.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these

%d bloggers like this:
Verified by MonsterInsights